logo

Atletik politika : spor ve ideoloji / Selim Rumi Civralı.

By: Civralı, Selim Rumi [yazar.]Material type: TextTextLanguage: Turkish Publisher: İstanbul : İletişim Yayınları, 2020Edition: 1. bs. : 2020Description: 216 s. ; 20 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789750530104Subject(s): Sports -- History -- TurkeyLOC classification: GV661.C58 | A85 2020Summary: "Bugün, iki onbaşı ve 23 er esir aldık. Mahkûmlardan birine sordum: ‘Neden Avustralya'dan buraya geldin?' Cevap verdi: Spor!" Osmanlı subayı Cemil Conk'un hatıratından alınan bu cümleler, Avustralya'nın ulusal kimliği nin inşasında spor ve savaşın nasıl iç içe geçtiği ni ortaya koyan bir diyalog. Selim Rumi Civralı, kitabında genel olarak sporla savaşın nasıl iç içe geçtiğini inceliyor. Asıl önemlisi, ulusal kimlik inşalarında, tarihîden gündeliğe millî efsanelerde, sporun ne kadar canlı, güçlü bir sembolizm kaynağı olduğunu gösteriyor. Ve bunu bir olimpiyat açılışı kadar rengârenk bir tablo çizerek yapıyor. Eski Türk topluluklarında şamanların "oyun kurucu" rollerinden, din ve spor cezbesini birleştiren dans ritüellerine, pehlivan tekkelerine… Birinci Dünya Savaşı'na eşlik eden sporcu seferberliğine… Erken Cumhuriyet'te kadınların yeni bir iffet anlayışıyla spora katılmalarına… Türkiye'de sporun seyrinde Balkaniad (Balkan oyunları) tasarısından Naim Süleymanoğlu'nun ilticasına, Balkan tecrübesi… Spor merceğinden bir uygarlık tarihi dökümü yaparcasına ve bir spor müsabakası anlatmanın heyecanıyla yazılmış bir kitap."--(arka kapak).
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Basılı Kitap Basılı Kitap Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi
Genel Koleksiyon Rafları
Genel Koleksiyon GV661.C58 A85 2020 (Browse shelf(Opens below)) Available 3011777
Browsing Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi shelves, Shelving location: Genel Koleksiyon Rafları, Collection: Genel Koleksiyon Close shelf browser (Hides shelf browser)
GV661 .A83 1991 Türk spor tarihi ansiklopedisi / GV661 .B37 2018 Tarihsel süreç içinde Türk spor yönetimi / GV661 .C36 2016 İlkelerimizi kim yazacak? / GV661.C58 A85 2020 Atletik politika : spor ve ideoloji / GV661 .J37 2016 Kazanmak yetmez : Pietro Scibetta ile birlikte kaleme aldığım, hayatım ve basketbolum / GV661. S66 2017 Spor bilimleri / GV661. S66 2017 c.2 Spor bilimleri /

"Bugün, iki onbaşı ve 23 er esir aldık. Mahkûmlardan birine sordum: ‘Neden Avustralya'dan buraya geldin?' Cevap verdi: Spor!" Osmanlı subayı Cemil Conk'un hatıratından alınan bu cümleler, Avustralya'nın ulusal kimliği nin inşasında spor ve savaşın nasıl iç içe geçtiği ni ortaya koyan bir diyalog. Selim Rumi Civralı, kitabında genel olarak sporla savaşın nasıl iç içe geçtiğini inceliyor. Asıl önemlisi, ulusal kimlik inşalarında, tarihîden gündeliğe millî efsanelerde, sporun ne kadar canlı, güçlü bir sembolizm kaynağı olduğunu gösteriyor. Ve bunu bir olimpiyat açılışı kadar rengârenk bir tablo çizerek yapıyor. Eski Türk topluluklarında şamanların "oyun kurucu" rollerinden, din ve spor cezbesini birleştiren dans ritüellerine, pehlivan tekkelerine… Birinci Dünya Savaşı'na eşlik eden sporcu seferberliğine… Erken Cumhuriyet'te kadınların yeni bir iffet anlayışıyla spora katılmalarına… Türkiye'de sporun seyrinde Balkaniad (Balkan oyunları) tasarısından Naim Süleymanoğlu'nun ilticasına, Balkan tecrübesi… Spor merceğinden bir uygarlık tarihi dökümü yaparcasına ve bir spor müsabakası anlatmanın heyecanıyla yazılmış bir kitap."--(arka kapak).

Powered by Koha