logo

Oklüzyon : (occlusion - diş kapanışı) : (ders kitabı) / Hüsnü Yavuzyılmaz ; kapak tasarımı Yusuf Özalp.

By: Yavuzyılmaz, Hüsnü, 1946- [yazar.]Contributor(s): Özalp, Yusuf [kapak tasarımı.]Material type: TextTextLanguage: Turkish Publisher: Ankara : Gazi Kitabevi, 2013Edition: 1. bs. : Eylül 2013Description: ix, 298 s. : res., şekl., tabl. ; 24 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9786053440789Other title: Occlusion | Diş kapanışıSubject(s): Occlusion -- Dentistry | Mouth and dental healthLOC classification: RK523.Y38 | O35 2013Summary: Diş hekimliğinde; diş ve komşu dokularının anatomik ve fizyolojik özellikleri ile dişlerin, çenelerin ve eklemlerin karşılıklı ilişkileri yeterince bilinmeden başarılı teşhis ve tedavinin geliştirilebilmesi son derece zordur. Mandibula hareketleri ve bunların koordinasyon ve kontrolü ile yapılacak protetik tedavilere uyumlanması henüz tam olarak çözümlenmemiştir. Bu amaçla eserde çiğneme sisteminin anatomi ve fizyolojisi ile, temporomandibular eklem, çiğneme, yutkunma ve konuşma fonksiyonlarının diş morfolojisi ve oklüzyon ile ilişkileri de yeterince değerlendirilmiştir. Oklüzyon kavramı ve mandibula hareketleri detaylı olarak açıklandıktan sonra, eserin son bölümünde bu verilerin pratik çalışmalara uygulanması açısından "Fonksiyonel Morfoloji Teknikleri" ayrı bir bölüm olarak sergilenmiştir. Kullanılan terimlerin genellikle Latince karşılıkları yazılmıştır, ancak rutin pratikte yıllardır kullanılagelen ve Türkçe de yer alan terimler olduğu gibi bırakılmıştır. https://www.gazikitabevi.com.tr/urun/okluzyon-occlusion-dis-kapanisi
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Öğrenci Rezervi Öğrenci Rezervi Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi
Ders Kitabı Rafı
Reserve Koleksiyonu RK523.Y38 O35 2013 (Browse shelf (Opens below)) Available 3007231
Öğrenci Rezervi Öğrenci Rezervi Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi
Ders Kitabı Rafı
Reserve Koleksiyonu RK523.Y38 O35 2013 c.2 (Browse shelf (Opens below)) 2 Available 3007232

Includes contents.

İçindekiler içerir.

Bibliyografya [241]-254 s. ; dizin [257]-272 s.

Includes bibliographical references (p. [241]-254) and index (p. [241]-254).

Diş hekimliğinde; diş ve komşu dokularının anatomik ve fizyolojik özellikleri ile dişlerin, çenelerin ve eklemlerin karşılıklı ilişkileri yeterince bilinmeden başarılı teşhis ve tedavinin geliştirilebilmesi son derece zordur. Mandibula hareketleri ve bunların koordinasyon ve kontrolü ile yapılacak protetik tedavilere uyumlanması henüz tam olarak çözümlenmemiştir. Bu amaçla eserde çiğneme sisteminin anatomi ve fizyolojisi ile, temporomandibular eklem, çiğneme, yutkunma ve konuşma fonksiyonlarının diş morfolojisi ve oklüzyon ile ilişkileri de yeterince değerlendirilmiştir.
Oklüzyon kavramı ve mandibula hareketleri detaylı olarak açıklandıktan sonra, eserin son bölümünde bu verilerin pratik çalışmalara uygulanması açısından "Fonksiyonel Morfoloji Teknikleri" ayrı bir bölüm olarak sergilenmiştir. Kullanılan terimlerin genellikle Latince karşılıkları yazılmıştır, ancak rutin pratikte yıllardır kullanılagelen ve Türkçe de yer alan terimler olduğu gibi bırakılmıştır.

https://www.gazikitabevi.com.tr/urun/okluzyon-occlusion-dis-kapanisi

Powered by Koha