logo

Tehlikeliydi, biliyordum / Lale Müldür ; kitap editörü Murat Yalçın ; düzelti Filiz Özkan ; kitap tasarımı Mehmet Ulusel ; grafik uygulama İlknur Efe.

By: Müldür, Lale, 1956-Contributor(s): Yalçın, Murat [editör.] | Özkan, Filiz [düzelti.] | Ulusel, Mehmet [sayfa tasarımı.] | Efe, İlknur [grafik uygulama.]Material type: TextTextLanguage: Turkish Series: Yapı Kredi Yayınları | Yapı Kredi Yayınları ; 5313. | Yapı Kredi Yayınları. Şiir ; ; 379.Publisher: İstanbul : YKY, 2019Copyright date: @2019Edition: 1. bs. : Mart 2019Description: 173 s. ; 16 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789750844379Subject(s): Turkish literature | Turkish poetry | Authors, TurkishLOC classification: PL248.M853 | T44 2019Summary: Lâle Müldür’den başka dünyalara ait şiirler “Tehlikeliydi, Biliyordum” Kitabın başına Lâle Müldür şiir için Ferit Edgü şunları yazdı: “Lâle Müldür’ün şiiri bir esrime şiiri tıpkı kan kardeşi Rimbaud’nunki gibi. Ateşten, alevlerin yalazlarından doğan, yazma sürecinde değil, doğurma sürecinde oluşan bir şiir. Bu dünyanın değil, bu dünyanın içindeki başka dünyalara ait bir şiir. O dünyanın dili, rengi, mantığı. Lâle Müldür’ün kulağına fısıldanmış bir şiir. Rimbaud’nun, ‘sözün simyası’ dediği. Varlığın o gizli köşesinde bin yıl dokuz ay bekledikten sonra ortaya çıkıveren, akla mantığa hiçbir borcu olmayan bir şiir. Tümüyle şairin doğum öncesinde ve sırasında attığı çığlığın yansıması, yaşaması, varlığını sürdürmesi. Yaşam gibi. Rimbaud’nun sessizliği, susuşu, Artaud’nun çığlığı gibi. Ya da çarmıha gerilenin son soluğunu verirken gördüğü düş gibi.”
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Notes Date due Barcode
Basılı Kitap Basılı Kitap Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi
Genel Koleksiyon Rafları
Genel Koleksiyon PL248.M853 T44 2019 (Browse shelf(Opens below)) Available Ömer Koç; Ali Koç bağışı 3005448

İçindekiler içerir.

Includes contents.

Lâle Müldür’den başka dünyalara ait şiirler “Tehlikeliydi, Biliyordum”
Kitabın başına Lâle Müldür şiir için Ferit Edgü şunları yazdı: “Lâle Müldür’ün şiiri bir esrime şiiri tıpkı kan kardeşi Rimbaud’nunki gibi. Ateşten, alevlerin yalazlarından doğan, yazma sürecinde değil, doğurma sürecinde oluşan bir şiir. Bu dünyanın değil, bu dünyanın içindeki başka dünyalara ait bir şiir. O dünyanın dili, rengi, mantığı. Lâle Müldür’ün kulağına fısıldanmış bir şiir. Rimbaud’nun, ‘sözün simyası’ dediği. Varlığın o gizli köşesinde bin yıl dokuz ay bekledikten sonra ortaya çıkıveren, akla mantığa hiçbir borcu olmayan bir şiir. Tümüyle şairin doğum öncesinde ve sırasında attığı çığlığın yansıması, yaşaması, varlığını sürdürmesi. Yaşam gibi. Rimbaud’nun sessizliği, susuşu, Artaud’nun çığlığı gibi. Ya da çarmıha gerilenin son soluğunu verirken gördüğü düş gibi.”

Donated by Ömer Koç and Ali Koç.

Powered by Koha