logo

Otizm salgını : otizm salgınının toplumsal kökenleri / Gil Eyal, Brendan Hart, Emine Öncüler, Neta Oren, Natasha Rossi ; çeviren Erdem Gökyaran ; kitap editörü Ali Suat Ürgüplü ; düzelti Mustafa Aydın ; kitap tasarımı Mehmet Ulusel ; grafik uygulama Akgül Yıldız.

By: Eyal, Gil [yazar.]Contributor(s): Hart, Brendan [yazar.] | Öncüler, Emine [yazar.] | Oren, Neta [yazar.] | Rossi, Natasha [yazar.] | Gökyaran, Erdem [çeviren.] | Ürgüplü, Ali Suat [editör.] | Aydın, Mustafa [düzelti.] | Ulusel, Mehmet [sayfa tasarımı.] | Yıldız, Akgül [grafik uygulama.]Material type: TextTextLanguage: Turkish Original language: English Series: Publisher: İstanbul : YKY, 2016Copyright date: @2014Edition: 1. bs. : Eylül 2016Description: 383 s. ; 21 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789750837432 Uniform titles: The autism matrix : the social origins of the autism epidemic. Türkçe. Subject(s): Autism in children | Autism in children -- Diagnosis | Autism in children -- Treatment | Autistic children -- Care | Autistic children -- Services for | Autistic children -- Care -- History | Autistic children -- Services for -- HistoryLOC classification: RJ506.E93 | O859 2016Summary: Otizm artık herkesçe tanınır bir hale geldi. Bir kere aramaya başladınız mı, otizmin her yerde olduğunu fark ediyorsunuz. Neden? Cevabını hepimiz bili­yoruz – ya da bildiğimizi zannediyoruz: Bir otizm salgını var. Bir salgın karşısında ne yapılması gerektiğini de biliyoruz: Bol miktarda para saçılmalı, tanı merkezleri kurulmalı ve salgının bir açıklaması bulun­malı ki yeni vaka sayısı düşsün ve salgın kontrol altına alınsın. Ama her şey gerçekten de bu kadar basit olabilir mi? Bu kitap bambaşka bir yorum sunuyor. Yazarlar, otizm vakalarında son zamanlarda yaşanan artışın, asıl depremin “artçı şoku” olarak anlaşılması gerektiğini savu­nuyorlar. Asıl deprem ise 1970’lerin ortasında zekâ geriliğinin kurum­dışılaştırılmasıydı. Kurumdışılaştırma, yalnızca çocukluk çağı gelişim bozukluklarını ele alacak kurumsal çerçevenin değil, söz konusu bozuk­luklara baktığımız kültürel merceğin de kökten değişmesine yol açtı. Bu değişim sayesinde artık çocukluk çağı bozukluklarını akıl hastalığı veya zekâ geriliği, iyileştirilebilir veya iyileştirilemez kategorileri içinde değil, aralarda bir yerde görebiliyoruz. Otizmin yakın tarih içerisindeki seyrini uluslararası karşılaştırmalarla birleştiren Otizm Salgını, pek çok ebeveynle çocuğu etkileyen bir has­talığın yeni ve yetkin bir analizini sunuyor. --Arka kapak.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Notes Date due Barcode
Basılı Kitap Basılı Kitap Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi
Genel Koleksiyon Rafları
Genel Koleksiyon RJ506.E93 O859 2016 (Browse shelf(Opens below)) Available Ömer Koç; Ali Koç bağışı 3004801

İçindekiler içerir.

Includes contents.

Includes bibliographical references (358-377 p.) and index (378-383 p.).

Bibliyografya 358-377 s. ; dizin 378-383 s.

Otizm artık herkesçe tanınır bir hale geldi. Bir kere aramaya başladınız mı, otizmin her yerde olduğunu fark ediyorsunuz.
Neden? Cevabını hepimiz bili­yoruz – ya da bildiğimizi zannediyoruz: Bir otizm salgını var. Bir salgın karşısında ne yapılması gerektiğini de biliyoruz: Bol miktarda para saçılmalı, tanı merkezleri kurulmalı ve salgının bir açıklaması bulun­malı ki yeni vaka sayısı düşsün ve salgın kontrol altına alınsın. Ama her şey gerçekten de bu kadar basit olabilir mi? Bu kitap bambaşka bir yorum sunuyor. Yazarlar, otizm vakalarında son zamanlarda yaşanan artışın, asıl depremin “artçı şoku” olarak anlaşılması gerektiğini savu­nuyorlar. Asıl deprem ise 1970’lerin ortasında zekâ geriliğinin kurum­dışılaştırılmasıydı. Kurumdışılaştırma, yalnızca çocukluk çağı gelişim bozukluklarını ele alacak kurumsal çerçevenin değil, söz konusu bozuk­luklara baktığımız kültürel merceğin de kökten değişmesine yol açtı. Bu değişim sayesinde artık çocukluk çağı bozukluklarını akıl hastalığı veya zekâ geriliği, iyileştirilebilir veya iyileştirilemez kategorileri içinde değil, aralarda bir yerde görebiliyoruz. Otizmin yakın tarih içerisindeki seyrini uluslararası karşılaştırmalarla birleştiren Otizm Salgını, pek çok ebeveynle çocuğu etkileyen bir has­talığın yeni ve yetkin bir analizini sunuyor.
--Arka kapak.

Donated by Ömer Koç, Ali Koç.

Powered by Koha