logo

Bir ses böler geceyi : roman /

Ümit, Ahmet, 1960-,

Bir ses böler geceyi : roman / Ahmet Ümit ; kitap editörü Kerem Oğuz Evrandır ; düzelti Devrim Çakır ; kapak tasarımı Davut Yücel ; grafik uygulama Akgül Yıldız. - 2. bs. : Haziran 2020. - 149 s. ; 23 cm. - Yapı Kredi Yayınları ; Edebiyat ; 5517. 1586. . - Yapı Kredi Yayınları. Yapı Kredi Yayınları ; 5517. Yapı Kredi Yayınları. Edebiyat ; 1586. .

"Kamil insan olma yolunda
12 Eylül döneminde hapis yattıktan sonra hayata yeniden tutunmaya çalışan Süha, akademik bir araştırma yapmak için bir Alevi köyüne gelir. Burada geçirdiği trafik kazası işine sekte vursa da onu mistik, ardı ardına açılan sır kapılarıyla dolu bir yolun başına getirir.
Şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı, hakikat kapısı
Ahmet Ümit’in ilk dönem romanlarından Bir Ses Böler Geceyi, yazarın karakter ve atmosfer yaratmadaki saf yeteneğini görme açısından önemli bir fırsat. Türk kültürünün gizlenmiş fakat asla göz ardı edilemeyecek yapı taşlarının ustaca işlendiği roman bir solukta okunacak kadar tempolu, yıllarca hatırlanacak kadar etkileyici.
Yeni bir ürperti dalgası sardı bedenini. Mezarın içini görmemesine karşın, upuzun yatan ölünün yer yer etleri dökülmüş yüzü geldi gözlerinin önüne. Öte yandan aklı hâlâ mantıklı bir açıklamanın peşindeydi. Belki de bu mezar henüz ölmemiş biri için kazılmıştı. Neden olmasın?"--(arka kapak).

9789750846311


Turkish fiction.
Authors, Turkish.
Turkish literature.

PL248.U56 / B577 2020

Powered by Koha